Gorączka po szczepieniu

Witam, mój maluch - 3 miesiące, miał na początku tygodnia katar i lekko podwyższoną temperaturę 37. Wezwałam lekarza, który zapisał Bactrim i krople do nosa. Po konsultacji z lekarzem rodzinnym nie podałam Bactrimu, ponieważ lekarz stwierdził, że na katar lepiej przepłukiwać nos solą morską i nie ładować w dziecko leków bez potrzeby. Po 3 dniach objawy ustały, a w piątek zaszczepiliśmy malucha drugą serią szczepionek, w tym na Pneumokoki. Lekarz rodzinna zbadała małego przed szczepieniem. W piątek wieczorem i dzisiaj rano mały ma gorączkę 38 i widzę, że się męczy i źle czuje. Podałam mu czopek paracetamolu 50 mg, waży 6130, więc dawka odpowiednia. Proszę o informacje czy gorączka po szczepieniu jest powodem do niepokoju i czy powinnam pilnie wzywać lekarza. Po jakim czasie powinnam się zgłosić do lekarza, gdyby gorączka po szczepieniu nie przeszła? Czy to normalne, że u dziecka występuje gorączka po szczepieniu?

Witam! Również moim zdaniem podawanie Bactrimu przy katarze jest zbędne. Gorączka powyżej 39 stopni Celsjusza jest najczęstszym działaniem niepożądanym szczepienia przeciwko krztuścowi (DTP). Nie należy się nią niepokoić. Bardzo dobrze, że podała Pani paracetamol. Można zamiennie zastosować również ibuprofen, który jest lepiej tolerowany. Za pomocą, któregoś z tych leków proszę kontrolować temperaturę dziecka. Należy również unikać przegrzewania dziecka poprzez zakładanie grubego ubranka. Proszę także pamiętać, że dopiero temperatura powyżej 40,5 stopnia stanowi przeciwwskazanie do kolejnych dawek szczepionki, więc Państwa dziecko może spokojnie być szczepione w przyszłości. W przypadku nie ustępowania lub narastania gorączki proszę zgłosić się do lekarza z książeczką szczepień. Również gdyby pojawiły się rzadsze działania niepożądane szczepionki takie jak drgawki, nieukojony płacz dziecka trwający nieustannie ponad trzy godziny lub pokrzywka proszę wezwać lekarza. Pozdrawiam