Gospodarka hormonalna po strumektomii

Witam! mam 40 lat. W 2005 r. miałam wykonaną strumectomię, przedtem leczyłam się 2 lata na Graves-Basedowa - bez efektów. Przez te wszystkie lata leczę niewydolność tarczycy. Obecnie biorę L*** każdego dnia po 100 mg. Niedawno robiłam sobie USG tarczycy i lekarz stwierdził, że odrosła prawidłowo. Dlaczego skoro odrosła moja tarczyca prawidłowo, to nie produkuje nadal hormonów i muszę je uzupełniać sama (po 5 latach musiałam zwiększyć dawkę L***)? Obecnie wszystkie hormony tarczycy mam w normie, USG też, ale zrobiłam anty TPO, które są powyżej normy, tzn. 38,7. Również cały czas muszę uzupełniać magnez - zawsze jest na granicy dolnej - i co 2-3 lata wapń. Proszę powiedzieć, jaki jest z tego wniosek i moje dalsze leczenie?

Lek. Magdalena Szymańska

Dzień dobry!

Układ hormonalny jest bardzo skomplikowany i zależny od wielu czynników.

Kiedy odrasta tarczyca nie jest ona w pełni wydolna jak u zdrowej osoby.

Praca tarczycy jest regulowana poprzez podwzgórze i przysadkę.
W badaniach laboratoryjnych stężenia hormonów są w normie ze względu na to, iż stosuje Pani odpowiednie leczenie.

Czasami może się zdarzyć, że tarczyca przejmie produkcję hormonów ale potrzeba na to czasu by organizm miał możliwość wyregulowania się.
Ważne jest aby systematycznie badała Pani poziomy hormonów gdyż być może dojdzie do sytuacji kiedy możliwe będzie zmniejszenie dawki przyjmowanych leków.

Niedobory magnezu mogą wynikać z rożnych przyczyn. Tarczyca jest bardzo ważna w regulowania gospodarki hormonalnej a co za tym idzie pośrednio może wpływać na poziom wapnia i magnezu we krwi.

Niedobór tych pierwiastków może być również powiązany z osteoporozą, nadmiernym piciem kawy, stresem lub błędami żywieniowymi.

Pozdrawiam!