Grubość fałdu karkowego

Witam,
proszę o odpowiedź jakie są normy dla pomiaru grubości fałdu karkowego w 19 tygodniu ciąży. Mojemu dziecku wyszedł 4.9 w 19 i 5 dniu ciąży - tak wiek obliczył aparat usg, czy fałd karkowy dzidziusia nie jest zbyt pogrubiony? Czy jego grubość zwiększa się z wiekiem ciąży?
Lekarz stwierdził, że normy są nawet do 10 mm na tym etapie, a ja wyczytałam, że do 22 tygodnia ciąży norma wynosi 6mm, czy wobec tego wynik ten powinien być dla mnie niepokojący, zwłaszcza że jak fałd karkowy pogrubia się, to w 22 tygodniu może znacznie przekraczać tą normę.
Dziękuję za odpowiedź, Pozdrawiam

Witaminy w ciąży

Lek. Aneta Zwierzchowska

Witam!
Z pewnością miała Pani badanie USG, będąc jeszcze w ciąży 11-14 tygodniowej. Pomiar grubości fałdu karkowego właśnie w tym okresie jest dla nas wiarygodny. Potem można go właściwie już nie dokonywać, ponieważ ewentualne odchylenia od normy niewiele nam mówią (nie mamy dobrej grupy kontrolnej, do której można by porównywać wyniki). Oczywiście, jeśli wynik takiego dokonanego późno pomiaru jest w normie- tak jak u Pani- to tym bardziej należy być spokojnym. Fałd karkowy, jeśli możliwy jest jego pomiar w bardziej zaawansowanej ciąży (nie zawsze tak jest), "rośnie" wraz z dzieckiem. Z pewnością wartość ta nie powiększy się już jednak u Pani powyżej normy.
Pozdrawiam serdecznie!