Gruczolak cewkowy z dysplazją nabłonkową

Proszę o wyjaśnienie opisu badania endoskopowego: "polypus adenomatosus tubulare cum dysplasia epothelii focalis gradus minoris gradus l-coeci". Pozdrawiam, Aleksandra M.

Lek. Paweł Baljon

Witam serdecznie, po polsku oznacza to: Gruczolak cewkowy z dysplazją nabłonkową miejscową małego stopnia w kątnicy w stadium G1. Jest to zmiana nowotworowa o bardzo łagodnej strukturze (gruczolak) wywodząca się z gruczołów cewkowych jelita grubego a dokładnie jelita ślepego. Zaawansowanie histopatologiczne czyli G I oznacza, że jest wysokie (w skali I do III) (im bardziej/wyżej zróżnicowany tym lepsze rokowanie). Jeśli jest taka możliwość dobrze by było zmianę usunąć w całości w trakcie kolonoskopii bądź też operacji chirurgicznej (do decyzji chirurga). Jeśli się to nie uda wymagana jest obserwacja zmiany czyli co 0,5-1 roku badanie kolonoskopowe. Oczywiście z tym wynikiem należy skonsultować się z lekarzem kierującym na badanie.