Gruczolak lub guz na nerce: czy konieczne usunięcie całej nerki?

Witam! Tydzień temu trafiłem na pogotowie z prawdopodobnym atakiem kolki nerwowej prawostronnej. W wyniku podjętych czynności zrobiono mi USG. W wyniku badania znaleziono u mnie: -W górnym biegunie nerki prawej egzofityczna, hiperchogeniczna w stosunku do kory zmiana ogniskowa 20x18 mm. Skierowano mnie na tomografię komputerową. -W górnym biegunie nerki prawej zmiana dobrze odgraniczona o ostrych zarysach o wymiaraach 21x17 mm (Se4 ima5) wzmacniająca się w fazie tętnicznej i w fazie żylnej po podaniu kontrastu. Chciałbym się zapytać na ile, wg Państwa, zmiana jest groźna? W zaleceniach polecono usunąć zmianę i poddać badaniu histop. Czy trzeba będzie do biobsji usuwać całą nerkę, czy wystarczy tylko zmianę? Znajduje się ona w miaższu nerki. Jestem młodym mężczyzną - w wieku 35 lat. Czy w Polsce wykonuje się takie zabiegi bez usuwania nerki? Dziękuję za pomoc.
MĘŻCZYZNA ponad rok temu
Lek. Łukasz Kowalski

Witam!

Podany opis zmiany nie jest charakterystyczny dla danego typu guza nerki - zarówno łagodnych gruczolaków jaki i nowotworów złośliwych. W tej sytuacji jedyną możliwością weryfikacji jest operacyjne usunięcie zmiany z wykonaniem badania histopatologicznego.
W przypadku zmian klinicznie łagodnych (ostro odgraniczonych od zdrowego miąższu nerki, otorebkowanych) czasem istnieje możliwość usunięcia tej zmiany z pozostawieniem miąższu nerki wykonując koniecznie śródoperacyjne badanie histopatologiczne - proszę się zapytać chirurga przed leczeniem o tę możliwość.
W przypadku zmian potencjalnie złośliwych, po weryfikacji bioptatu w badaniu śródoperacyjnym, w zależności od rozpoznania usuwa się zmianę w całości z marginesem zdrowych tkanek, oszczędzając część nerki, lub usuwa się ją w całości.
Brak jednek nerki w większym stopniu nie zmienia życia pacjenta, choć wymaga pewnych wyrzeczeń i wzmożonej czujności.

Proponuję zgłosić się do lekarza zgodnie z zaleceniami.

Pozdrawiam i życzę powodzenia.