Grupa II wg Papanicolau, czy można starać się o dziecko?

Mam 27 lat i przed zajściem w trzecią ciążę postanowiłam zrobić cytologię, wynik odebrałam dzisiaj i dowiedziałam się, że mam stan zapalny, a grupa cytologiczna wg pap " || ". Czy w tej sytuacji mogę starać się o dzidziusia?

Lek. Magdalena Kowalska

Droga Pani!

Zajście w ciążę w tej sytuacji nie stanowiłoby zagrożenia dla ciąży, dlatego też zajście w ciążę nie jest bezwzględnie przeciwwskazane.

Warto jednak zastanowić się nad przeprowadzeniem krótkiego leczenia z wcześniejszą weryfikacją cytologiczną.
Normalnie, badanie kontrolne wykonuje się po 6-ciu miesiącach. Jeśli stany zapalne się powtarzają wtedy konieczne jest pobranie wycinków do badania histopatologicznego.

Proponuję wspólnie z Pani ginekologiem porozmawiać o wszystkich za i przeciw zachodzeniu w ciążę w tej sytuacji i na spokojnie podjąć decyzję.

Pozdrawiam i życzę powodzenia.