Zapytaj lekarza

7 4 0 , 2 6 2

odpowiedzi udzielonych przez naszych ekspertów

Rzetelnie + Bezpiecznie + Bezpłatnie

Gruźlica a białaczka

U brata (15 lat, ostra białaczka szpikowa, obecnie w stanie remisji) wykryto gruźlicę. Przeniesiono go na oddział zakaźny. Co będzie z bratem? Czy gruźlicę da się wyleczyć? Jak długo może to trwać? Dziękuję za odpowiedź.
ponad rok temu

Procedura refundacji leków nowej generacji w leczeniu raka nerki

Rak nerki stanowi kilka procent wszystkich przypadków nowotworów złośliwych. Częściej wykrywany jest u mężczyzn. Co jeszcze warto wiedzieć o tej chorobie? Dowiedz się więcej o refundacji leków na raka nerki.

Lek. Łukasz Kowalski
70 poziom zaufania

Witam!

Gruźlica mimo, że uważana przez społeczeństwo za chorobę rzadką, występuje coraz częściej. W zdecydowanej większości przypadków dotyczy pacjentów z obniżoną odpornością, np. z chorobami szpiku kostnego (jak opisywana ostra białaczka szpikowa), leczonych immunosupresyjnie po przeszczepieniu narządu itp.

Leczenie zależy od postaci gruźlicy. W przypadkach najczęściej spotykanej gruźlicy płucnej trwa zazwyczaj pół roku, podczas gdy w powikłanych postaciach węzłowych, kostnych lub układu nerwowego powinno trwać rok i więcej. Stosuje się terapię wielolekową lekami przeciwprątkowymi.

Jest to choroba jak najbardziej uleczalna. Leczenie powinno być prowadzone przez doświadczonych ftyzjatrów (lekarzy od gruźlicy). Proszę być dobrej myśli.

Pozdrawiam i życzę powodzenia.

Lekarz w Szpitalu Praskim pw. Przemienienia Pańskiego w Warszawie.
0
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Patronaty
Ważne tematy