Grzybica po antybiotykach

Od niedawna zauważyłem zaczerwienienie żołędzi i do tego doszła biała wydzielina, swędzenie i pieczenie. Mam 12 lat, biorę antybiotyki, bo mam zapalenie ucha i niedawno miałem anginę. Czy to może być przez to? Zdaje mi się, że to grzybica, dlatego proszę was o pomoc. Aha, jeszcze jedno, czy można zdobyć jakiś lek bez recepty na grzybicę? Pozdrawiam

MĘŻCZYZNA, 12 LAT ponad rok temu

Leczenie grzybicy

Grzybica to choroba, która może atakować różne części ciała. Jak można się jej pozbyć? Na ten temat wypowiada się ekspert - Agnieszka Bańka-Wrona, lekarz medycyny estetycznej.

Witam!
Opisane objawy oraz fakt, że niedawno przyjmował Pan antybiotyki, wskazuje na to, że z dużym prawdopodobieństwem jest to grzybica. W aptece dostępne są bez recepty maści przeciwgrzybicze (trzeba powiedzieć farmaceucie, że preparat ma być odpowiedni do stosowania na błonę śluzową penisa, żeby np. nie polecono Panu preparatu przeznaczonego do walki z grzybicą stóp!). Jeśli ich stosowanie (2-3 razy dziennie na uprzednio umyte prącie) nie przyniesie ulgi w ciągu około 7-10 dni, warto udać się do lekarza po lek doustny (na receptę). Proszę się nie wstydzić lekarza - przecież każdemu może się zdarzyć grzybica po stosowaniu antybiotyków. Na przyszłość - podczas antybiotykoterapii trzeba spożywać probiotyki (np. jogurty, kefiry), aby uniknąć późniejszych kłopotów z grzybem.
Pozdrawiam!

Lekarz, autorka wielu publikacji naukowych.
0
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Patronaty