Grzybica po stosunku

Witam od jakiegoś czasu (ok 3 miesiące) borykam się ze swędzeniem warg sromowych i mam upławy serowate. Zaobserwowałam iż te swędzenia występują albo przed okresem albo po. Dodam że biore tabletki antykoncecyjne CILEST. I co się podlecze i pokocham to zaraz mam swędzenia i trwają nieraz po tydzień czy to może być że zaraża mnie partner? Bo od 1,5 tygodnia nie uprawiałam seksu i było wszystko dobrze a tylko pokochałam się i znowu mam swędzenia. Czy to jest wina partnera czy moja?
ponad rok temu

Pierwsza wizyta ginekologiczna przed antykoncepcją

Odpowiedź na pytanie nie jest prosta. Objawy, które Pani opisuje prawdopodobnie są skutkiem grzybicy drożdżakowej. Źródłem nawracających infekcji grzybem może być zarówno Pani partner (jego narządy płciowe), jak i Pani własny przewód pokarmowy (drożdżaki należą do organizmów zasiedlających przewód pokarmowy człowieka, a u kobiet od odbytu do pochwy droga nie jest daleka…), a właściwie także przewód pokarmowy Pani partnera (mam na myśli kontakty oralne w jego wykonaniu, drożdżaki mogą znajdować się w jego jamie ustnej). Dochodzenie, kto jest przyczyną nawracających grzybic w tym wypadku jest trudne i nie do końca sensowne.

Proponuję Pani wizytę u ginekologa i przedstawienie sytuacji. W Pani przypadku zasadne byłoby przepisanie doustnych preparatów przeciwgrzybicznych zarówno Pani, jak i Partnerowi. Dzięki podaniu doustnemu lek działałby zarówno na drożdżaki w narządach płciowych, jak i w przewodzie pokarmowym. Należy jednak spytać lekarza czy dany lek przeciwgrzybiczny stosowany doustnie nie wchodzi w interakcje z Pani tabletkami antykoncepcyjnymi, co mogłoby obniżyć skuteczność ich działania. W takiej sytuacji w danym cyklu należałoby zastosować dodatkową metodę antykoncepcyjną – np. prezerwatywę,

Trzeba pamiętać, że przyczyną nawracających grzybic mogą być różne schorzenia prowadzące do osłabienia odporności organizmu, a także np. cukrzyca, zaburzenia endokrynologiczne. Jeśli więc pomimo kuracji przeciwgrzybicznej problem powróci, zalecam wizytę u lekarza rodzinnego i wykonanie podstawowych badań.

U niektórych kobiet tabletki antykoncepcyjne zwiększają skłonność do grzybicy. Aby się przekonać, czy tak jest też w Pani przypadku, musiałaby Pani przestać je przyjmować…Warto się zastanowić, czy problemy nie zaczęły się wraz z przyjmowaniem Cilest. Może jakiś inny preparat o mniejszej dawce hormonów bardziej by Pani służył?


Lekarz, autorka wielu publikacji naukowych.
0
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Patronaty
Ważne tematy