Grzybica pochwy a ciąża

Witam,
chciałabym się dowiedzieć, kiedy i czy w ogóle grzybica pochwy prowadzi do poronienia? Czy może ona być niebezpieczna dla zarodka w pierwszym trymestrze ciąży? Czy może spowodować obumarcie ciąży? Jak ją leczyć w ciąży?

Dziękuję za odpowiedź, pozdrawiam.

Lek. Aneta Zwierzchowska

Witam.
Grzybica pochwy to bardzo częsta przypadłość u kobiet w ciąży. Na szczęście nie stanowi ona większego zagrożenia dla rozwijającego się dziecka. Dopiero ciężkie, bardzo nasilone zapalenie na tle grzybiczym w obrębie dróg rodnych doprowadzić mogłoby do poronienia lub porodu przedwczesnego, natomiast utrzymywanie się grzybicy w okresie porodu może wywołać pleśniawki u noworodka. Mimo że ryzyko poronienia jest minimalne, to grzybica potrafi być bardzo uciążliwą chorobą i należy ją leczyć. Część leków przeciwgrzybiczych można bezpiecznie stosować w ciąży. Pani lekarz, po badaniu, przepisze Pani odpowiedni preparat.
Pozdrawiam serdecznie!