Grzybica ucha

Jestem kobietą i mam 34 lata. Od dwóch dni czułam straszny ból uszu. Myślałam, że to od przeciągów i że zaraz przejdzie. Zakropliłam sobie uszy olejkiem kamforowym i ogrzewałam. Gdy ból stał się nie do wytrzymania, udałam sie do lekarza pierwszego kontaktu. Stwierdził, że w jednym uchu mam "korek" i grzybicę, a w drugim sam "korek". Wypisał receptę z tabletkami Cipronex, Noacid, Rutinacea, ponadto saszetki-Nimesil, krople-Atecortin i antybiotyk w sprayu-Bioparox (to było dzisiaj rano ). Jeśli po dwóch dniach ból nie minie mam udać się do laryngologa. Moje pytanie dotyczy przenoszenia się tej grzybicy. Obawiam się o moją dwu i pół letnią córeczkę. Czy taka grzybica ucha jest zaraźliwa? Czy nie ma ryzyka zakażenia mojego maleństwa? Najbardziej boję się właśnie o nią. Z góry bardzo gorąco dziękuję za odpowiedź. Ewa z Dębnicy Kaszubskiej.

Grzybice są w większości przypadków wywolane przez grzyby, które nie są same w sobie patogenne dla czlowieka ( często są saprofitami i żyją sobie spokojnie w naszym organizmie nie czyniąc szkody), ale w pewnych okolicznościach (oslabienie odporności, antybiotykoterapia, zażywanie sterydów, cukrzyca, przewleky stres)...) mogą wywoać chorobę. Tak jest zazwyczaj także w przypadku grzybów, które najczęściej wywolują zapalenie ucha (Candida). Bytuje on w przewodzie pokarmowym i na skórze większości z nas. U Pani musial wystąpić jakiś czynnik, który uatwil grzybowi inwazję. Jeśli Pani córeczka jest zdrowa i jej uklad odpornościowy jest w dobrej formie, grzyb nie powinien jej raczej zagrażać. Jednak oczywiście należy zachować ostrożność. Proszę myć dokladnie ręce po czynnościach dotyczących higieny i leczenia ucha, a także stosować oddzielny ręcznik do wycierania skóry okolic ucha (niech żaden domownik go nie używa!).