Gula w gardle i duszności a nerwica i ciąża

mam tzw. gulę w gradle i duszności. pojawia sie ona codziennie co uniemozliwia mi normalne funkcjonowanie.Robiłam szereg badań i jest ok.Byłam u neurologa i stwierdził nerwicę.Ale nie powiedział jak mogę sobie radzić z tym czymś w gardle.Leków nie biorę bo prawdopodobnie jestem w ciązy. Co ja mam robić jak to leczyć?

Witam serdecznie

Opisane objawy mogą wskazywać na zaburzenia lękowe. Z tego co Pani pisze faktycznie mogą bardzo utrudniać normalne funkcjonowanie. Sposobem radzenia sobie jest psychoterapia, zwłaszcza poznawczo-behawioralna. Proszę zajrzeć do Poradni Zdrowia Psychicznego lub innego miejsca gdzie pracują psychoterapeuci, upewnić się że terapeuta ma odpowiednie kwalifikacje (tzn ukończone studia psychologiczne i najlepiej 4-letnie specjalistyczne szkolenie z psychoterapii), a znajdzie Pani pomoc.

Pozdrawiam.
Marta Dziekanowska

Witam

W leczeniu zaburzeń lękowych, nerwicowych bardzo dużą skuteczność potwierdzoną badaniami wykazuje psychoterapia poznawczo - behawioralna. Lęk można zniwelować na dwa sposoby: zmniejszając poczucie zagrożenia (farmakologicznie) lub zwiększając wiarę we własne umiejętności radzenia sobie z trudną sytuacją. Pomocny jest trening relaksacyjny; kiedy jesteśmy fizycznie zrelaksowani – następuje odprężenie psychiczne i odwrotnie, gdy psychicznie się zrelaksujemy – nastąpi odprężenie fizyczne.
Pozdrawiam serdecznie