Guz jelita w badaniu histopatologicznym

Dzień dobry. Proszę o podpowiedź odnośnie interpretacji opisu histopatologicznego mojego raka. "Adenocarcinoma G1, guz zajmuje ok.2/3 grubości ściany jelita. pT3N0. Guz był umieszczony ok.20cm od odbytu w zagięciu esicy. Nie rozumiem, dlaczego opis mówi o T3, skoro zgodnie z literaturą do jakiej udało mi się dotrzeć , T3 przypisuje się guzom, które docierają do warstwy podsurowicówkowej - a więc jak rozumiem, wykraczają poza ścianę jelita. Czy też rozumiem coś nie tak ?
ponad rok temu

Lek. Rafał Gryszkiewicz

Witam,
W badaniu patomorfologicznym wykryto raka gruczułowego stopnia 1, czyli wysokozróżnicowanego (mniej złośliwego).
Pierwszy opis dotyczy badania makroskopowego, czyli "gołym okiem" widoczny jest naciek 2/3 grubości jelita. Jednak w badaniu mikroskopowym sklasyfikowano guz jako T3, czyli własnie przenikający przez warstwę mięśniową. Brak przerzutów jest korzystnym czynnikiem rokowniczym, jednak w związku z pełnym naciekiem ściany jelita po resekcji chirurgicznej może zostać włączona chemioterapia.

Lek. Paweł Baljon

Witam serdecznie. Stopień T3 oznacza w rzeczywistości inwazję warstwy mięśniowej w większości przekroju z możliwością naciekania warstwy podsurowicówkowej. Postępowanie w takiej sytuacji to radioterapia uzupełniona o ewentualną chemioterapię.