Guz nerki a rezonans magnetyczny

Witam. Dziękuję za odpowiedź w sprawie guza nerki. Mam pytanie. Jeżeli guz jest nowotworowy złośliwy, to czy badanie rezonansem jest szkodliwe? RM wytwarza bardzo silne pole magnetyczne i czy to badanie nie może powodować wzrostu guza? Słyszałam, że w klinice gdańskiej jest metoda badania moczu pod kątem raka nerki. Jaka jest możliwość przeprowadzenia tego badania? Mieszkam we Wrocławiu. Słyszałam też, że guzy nerek leczy się zimnem, nie wiem czy w Polsce? Ponieważ klasyczna operacja w moim wieku /67lat/ i olbrzymiej otyłości i wielu chorób jest zabiegiem bardzo obciążającym. B. proszę o odpowiedź. Pozdrawiam Lesława
KOBIETA ponad rok temu

Lek. Magdalena Kowalska

Droga Pani!

Nie opublikowano do tej pory badań, które miałyby w jakikolwiek sposób potwierdzać tezę jakoby badanie rezonansem magnetycznym mogło powodować progresję choroby nowotworowej. Jest to badanie bezpieczne, którego powikłania związane są w zdecydowanej większości jedynie z podawanym kontrastem. Proponuję poddać się temu badaniu, które w bardzo precyzyjny sposób pozwoli określić stopień zaawansowania zmiany i przybliży rozpoznanie jej charakteru. O możliwość badania moczu pod kątem stwierdzenia komórek nowotworowych proszę pytać urologów/onkologów w szpitalu w którym się Pani leczy. Zapewne taka możliwość istnieje, jednak nie jest to metoda pozwalająca postawić rozpoznanie. Tak jak Pan dr Kowalski pisał w poprzedniej odpowiedzi na zadane przez Panią pytanie, jedynym sposobem ustalenia charakteru nowotworu jest jego badanie histopatologiczne.
W przypadku leczenia nowotworu złośliwego leczenie kriotermiczne nie wchodzi w grę, jest to związane z niemożnością prawidłowej oceny materiału histopatologicznego w wyniku tego leczenia.
Mimo licznych obciążeń powinna się Pani poddać operacji. Badania, które są teraz wykonywane, m.in. rezonans magnetyczny, mają za cel przybliżenie rozpoznania charakteru zmiany - jeśli coraz więcej będzie wskazywać na charakter złośliwy, operacja jest nieodzowna i ratująca Pani życie.

Pozdrawiam i życzę powodzenia.