Guz płuca a badanie bronchoskopowe

Witam, u taty wykryto guza płuca lewego po czym dostał skierowanie na bronchoskopie, dziś jest po badaniu ale badanie odbyło się bez wycinków, tylko z jakimś płynem. Nie wiem dokładnie bo nie było już lekarza prowadzącego taty jak przyjechalam. dodam, że Pani dr powiedziała że oskrzela są czyste, Czy to znaczy, że wszystko jest w porzaku? czy moze aż tak źle ze nawet nie chcą sprawdzać? Proszę o odpowiedz

Lek. Katarzyna Szymczak

Pobranym płynem był zapewne BAL czyli popłuczyny oskrzelowe. Ciężko jest interpretować zaistniałą sytuację, jeśli nie widziało się badania. To, że oskrzela są czyste nie oznacza, że nie ma nowotworu, może być on umiejscowiony poza światłem oskrzeli, obwodowo, dlatego nie zdecydowano się na pobieranie materiału. Proszę czekać na wynik BAL.
Pozdrawiam