Guz po ugryzieniu przez kleszcza

Witam. Zostałem pogryziony przez kleszcza i prawdopodobnie zostałem zarażony. Pani doktor przepisała mi 30-dniową kurację antybiotykową. Lecz teraz obok miejsca ugryzienia powstał malutki guz. Lekko wypukły, może ok. 0,3 cm wypukłości, a obok niego malutki czerwony punkcik (nie guz). Chciałbym zadać pytanie, czy to jest normalne?

MĘŻCZYZNA ponad rok temu

Lek. Magdalena Kowalska

Witam!

Najprawdopodobniejszą etiologią obserwowanej jako "guz" zmiany jest powiększenie okolicznego węzła chłonnego lub naciek zapalny w miejscu wkłucia.

W obu przypadkach specyficzne leczenie nie jest wymagane. Konieczna jest obserwacja.
Jeśli zmiana nie będzie maleć, zacznie boleć, zacznie wydzielać się jakaś wydzielina itp. należy zgłosić się do lekarza. Na dzień dzisiejszy raczej nie ma powodu do niepokoju.

Jeśli nadal jest Pan jednak zaniepokojony, proszę udać się do swojego lekarza, by obejrzał zmianę i podjął odpowiednie działania.

Pozdrawiam i życzę powodzenia.