Guz w prawej piersi

Mam problem. Wyczuwam guz w prawej piersi, tak na górze, niestety, troche większy, bo ponad 7 cm długości i kilka cm szerokości, taki jakiś podłużny, poziomo ciągnie się przez całą pierś prawie. Mam 21 lat. Boję się i nie wiem, co robić. Boję sie iść do lekarza:( Co mam robic? Co to może być i czy groźne? Jak to leczyć? A w lewej piersi, tak od strony pachy jak naciskam, to żadnego guza nie ma, ale też coś boli mnie.

Lek. Magdalena Kowalska

Witam!

Na początku pragnę Panią uspokoić. Ryzyko tego, że zmiana wyczuwana przez Panią, jest zmianą nowotworową, jest bardzo małe.

Nie wolno się bać pójść z tym do lekarza, najlepiej ginekologa z doświadczeniem w badaniu piersi. Warto przed udaniem się na wizytę zadać sobie kilka pytań: Kiedy pierwszy raz wyczułam te zmiany? Czy zmieniają się one w czasie cyklu miesiączkowego? Czy w rodzinie występowały choroby piersi, w tym nowotwory? Na badanie proszę się zgłosić najlepiej w pierwszej fazie cyklu - od miesiączki do owulacji - w tym czasie badanie jest najbardziej miarodajne i najmniej nieprzyjemne.