Guzek na uchu po ukąszeniu przez kleszcza

Około 2 miesiące po tym jak zostałem ugryziony przez kleszcza pojawił mi się na uchu mały guzek (średnica 1,5 cm). Nie leczyłem sie wcześniej na boreliozę, bo nie miałem rumienia, wiec nie poszedłem do lekarza. Teraz ktoś mi powiedział, że mogę mieć boreliozę. Czy to możliwe?

MĘŻCZYZNA ponad rok temu

Guzek, który Pan opisuje może być objawem boreliozy. Zwłaszcza jeżeli ma wygląd niebieskoczerwonewej grudki/guzka. Określa się go terminem limfocytoma, czyli chłoniakiem boreliozowym. Jest to zmiana skórna występująca znacznie rzadziej niż rumień wędrujący. Może pojawić się na uchu, gruczole piersiowym. Dość szybko ustępuje po antybiotykoterapii. Dlatego zalecam Panu niezwłoczne udanie sie do lekarza i rozpoczęcie leczenia.