Guzek w prawej piersi

Mam prawie 22 lata. Około miesiąc temu przy samobadaniu wyczułam zgrubienie w piersi, które po miesiączce było mniejsze, przez co trudno wyczuwalne lub tak mi się wydawało. Guzek znajduje się w górnej zewnętrznej części prawej piersi, w miejscu, gdzie znajdują się inne zgrubienia. Niestety, moje piersi mają strukturę gruczołową, co utrudnia samobadanie. W poszczególnych dniach cyklu można zaobserwować różnice, które się w nich znajdują. Zgrubienie nie jest duże, natomiast przesuwalne i jakby trochę miało strukturę gumową - z tym, że nie jest miękkie. Nie mogę jasno określić jaki ma kształt, ponieważ wydaje się być lekko podłużne, owalne... Guzek można wyczuć tylko na leżąco - wtedy jest jasno wyczuwalny, natomiast w pozycji stojącej nie różni się od pozostałych zgrubień. W poniedziałek idę do ginekologa. Niestety, będzie to kilka dni przed spodziewaną @, ale mam nadzieję, że coś się wyjaśni. Dodam, że cierpię na pms, jednak moje cykle są zawsze regularne. W rodzinie nie było raka piersi. Czy powinnam się martwić? Postarałam się wszystko dokładnie opisać. Z góry dziękuję za odpowiedź.

Lek. Magdalena Kowalska

Witam!

Na podstawie Pani opisu nie ma żadnych ewidentnych cech złośliwości. U takich młodych osób bez obciążenia w rodzinie rak piersi jest wyjątkową rzadkością. Ale niezależnie od tego, co napisałam, każde tego typu zmiany w piersi należy skontrolować u lekarza, bo tylko po osobistym przebadaniu lekarz może ocenić zmianę i zaplanować ewentualną diagnostykę.

Rzeczywiście najlepszy czas w cyklu menstruacyjnym na badanie piersi, to jego pierwsza faza (czyli ta bezpośrednio po miesiączce). Niestety, nie zawsze udaje się w tym czasie wyznaczyć wizytę lekarską, więc proszę się udać w ustalonym terminie do ginekologa, który oceni, czy badanie jest miarodajne i ustali dalsze postępowanie.