Guzek ze zmianami zwyrodnieniowymi w biopsji tarczycy

Witam mam 39 lat. opis wyniku biopsji zmiany na tarczycy ,,W rozmazie ze zmiany materiał miernie obfity. Zawiera tyreocyty z cechami pobudzenia i degeneracji, makrofagi obładowane hemosyderyną oraz elementy koloidu i elementy morfotyczne krwi. Całość obrazu odpowiada zmianie łagodnej - guzek ze zmianami zwyrodnieniowymi. II Kategoria wg Bethesda'' Proszę o wyjaśnienie powyższego opisu
39 LAT ponad rok temu

Lek. Paweł Baljon

Witam serdecznie. Zmiana guzkowa jak wynika z badania cytologicznego jest typu łagodnego, czyli po polsku guzek gruczołowaty. Taka zmiana jednak jest zwiększonego ryzyka (może zezłośliwieć) i jeśli przekracza średnicę 1 cm może wymagać leczenia operacyjnego. Tak na prawdę wynik nie mówi jednoznacznie o charakterze zmiany guzkowej. Dopiero ostatecznie endokrynolog po całościowym wglądzie w Pani stan tarczycy może zadecydować o leczeniu operacyjnym lub systematycznej kontroli (leczeniu farmakologicznemu).