Guzki pod blizną pooperacyjną
Witam, pod blizną pooperacyjną metodą laparoskopową (splenektomia) wyczułam guzek. Badanie USG wykazało dwa guzki o śr, 3 mm i 6 mm wyraźnie przekrwione oraz jeszcze dwa ściśle związane ze ścianą jamy otrzewnej 14 mm i 6,5 mm również ukrwione. Biopsja dwóch guzków z czterech nie wykazały zmian nowotworowych, ale nie otrzymałam jasnej odpowiedzi co to jest. Moje pytanie, czy guzki ukrwione są niegrożne dla zdrowia i czy nie lepiej byłoby usunąć guzki całkowicie? Co to może być?

KOBIETA, 34 LAT ponad rok temu
Lek. Paweł Baljon
93 poziom zaufania
Witam serdecznie, takie guzki to prawdopodobnie zwłókniałe pozostałości stanu zapalnego toczącego się w ranie pooperacyjnej. Mogą powstawać w miejscach, które w czasie laparoskopii były punktem krwawiącym lub obszarem, który podczas operacji był odpreparowywany. To często występujące powikłanie, nic niepokojącego. Mówiąc o operacyjnym wycięciu tych zmian, obecnie nie ma wskazań do interwencji chirurgicznej ze względu na brak charakteru nowotworowego guzków.
Należy pamiętać, iż każda operacja niesie ze sobą ryzyko powikłań i niepowodzeń. Nie jest zatem zalecane przeprowadzenie zabiegu bez konkretnych wskazań. W razie wątpliwości należy w tej sprawie skonsultować się bezpośrednio z chirurgiem. Mam na myśli sytuację gdyby wystąpił ból, obrzęk, zaczerwienienie.