Hormon wzrostu w wieku 18 lat

Witam, w tym roku kończę osiemnaście lat i mierzę tylko 147 cm. Czy w tym wieku można jeszcze coś zrobić żebym urosła ? Proszę o pomoc

Lek. Paweł Baljon

Witam serdecznie. W takiej sytuacji należałoby zgłosić się do endokrynologa. Po wykonaniu badań hormonalnych lekarz podejmie decyzję. Niestety nie mogę powiedzieć że cokolwiek będzie możliwe.

Aby stwierdzić czy jest jeszcze możliwość poprawy wzrastania należy wykonać badanie rtg nadgarstka z oceną wieku kostnego i sprawdzić, czy nasady kostne nie są już zarośnięte. Jeśli zarośli wzrost jest zakończony, jeśli nie jest szansa na dalsze wzrastania.

witam, pewnie Pani już miesiączkuje, więc raczej nie ma takiej możliwości, zeby jeszcze coś zrobić
generalnie refundacja na hormon wzrostu jest tylko u dzieci i tylko w 3 chorobach, z tego co Pani pisze, żadnej z nich Pani nie ma, więc wygląda, że raczej nić się nie da.. a jaki wzrost mają Pani rodzice? może to sprawa rodzinna? nie interesował się nigdy pediatra tym, że jest Pani niska? jeśli coś by było "nie tak", zapewne zleciłby jakieś leczenie/badania?
pozdr.M