Zapytaj lekarza

7 4 0 , 3 6 6

odpowiedzi udzielonych przez naszych ekspertów

Rzetelnie + Bezpiecznie + Bezpłatnie

Huśtawki nastrojów, unikanie ludzi i myśli samobójcze a depresja

Witam, zastanawiam się czy mam depresję. Od kilku lat miewam huśtawki nastroju - od skrajnego entuzjazmu do niechęci wstawania z łóżka. Unikam głębszych relacji z ludźmi, nie widuję się zupełnie z nikim, mieszkam sam. Rzuciłem studia i pracuję fizycznie. Czasami boję się, że niczego w życiu nie osiągnę ale nie potrafię znaleźć siły by cokolwiek z tym zrobić. Czasami miewam myśli samobójcze ale ograniczam się jedynie do samookaleczenia. Nie akceptuję siebie. Chcę coś z tym zrobić ale nie potrafię
MĘŻCZYZNA, 23 LAT ponad rok temu

Zmniejszenie poziomu stresu a depresja

Depresja to choroba cywilizacyjna. Wciąż jednak nie jest to dobrze znana choroba. Obejrzyj film i poszerz swoją wiedzę o depresji. Psychiatra Agnieszka Jamroży wyjaśnia związek miedzy stresem a depresją.

Dzień dobry!

Proszę zgłosić się do psychologa oraz lekarza psychiatry w swoim mieście, np. w Poradni Zdrowia Psychicznego.

Pozdrawiam!

Psycholog, seksuolog i mediator rodzinny. Członek Polskiego Towarzystwa Seksuologicznego.
0

Witam,
być może, że aby to zmienić potrzeba pomocy, tak zresztą brzmi to co Pan opisuje, na tyle poważnie, żeby szukać wsparcia. Warto byłoby poszukać profesjonalnej pomocy. Gdyby miał Pan jakieś pytania czy wątpliwości zachęcam do indywidualnego kontaktu. Pozdrawiam.

Psycholog posiadający specjalizację z psychologii klinicznej oraz neuropsychologii.
0

Z tego, co Pan pisze mogą to być zaburzenie lękowo-depresyjnie. Często jest tak, że pojawia się błędne koło. Unikamy innych, wycofujemy się z życia towarzyskiego, co powoduje, że czujemy się samotni. Z drugiej strony, nasze izolowanie się od ludzi, unikanie z nimi spotkań jest interpretowane przez nich, jako niechęć spotykania się z nimi, więc i oni zaprzestają w końcu wysyłania nam zaproszeń. A im dłużej to trwa, tym mniej Pan siebie akceptuje, wierząc, że jest coś z Panem "nie tak", co z kolei tym bardziej nie motywuje Pana do wyjścia do ludzi i jest Pan jeszcze bardziej samotny. I koło się zamyka. Samouszkodzenia są wynikiem kierowania złości do siebie. Zalecam rozmowę z psychologiem psychoterapeutą w celu podjęcia psychoterapii. Dowiedziałby się Pan m.in. przyczyn swojego zachowania, konstruktywnego radzenia sobie ze złością/napięciem czy jak zatrzymać błędne koło unikania innych.

0
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Patronaty
Ważne tematy