Idealna waga na mój wiek

Witam! Mam 171 cm wzrostu i ważę 63 kg. Mam 13 lat ( w marcu 14 ) . Jestem aktywny fizycznie ćwiczę sztukę walki, dużo jeżdżę na rowerze i trenuje. Czy to dobra waga? Z góry dziękuje i pozdrawiam.

Mgr Maria Kreid Dietetyk, Warszawa

Twoje BMI wynosi 21,57 i znajduje się na 75 percentylu. Oznacza to, że Twoja masa ciała jest prawidłowa.
Bardzo dobrze, że jesteś aktywny fizycznie. Sport pomaga wymodelować sylwetkę, poprawia samopoczucie i jest korzystny dla rozwoju układu kostnego.

Powinieneś budować dobre nawyki żywieniowe. Codziennie spożywaj ok. 5 posiłków, pamiętając o śniadaniu i II śniadaniu w szkole, zaś kolację spożywaj ok. 3 godzin przed snem.
Jadłospis powinien zawierać pełnoziarniste produkty zbożowe (czyli pieczywo razowe, z nasionami, graham oraz płatki owsiane, żytnie, pszenne), mleko i przetwory, warzywa, owoce, chude mięso i ryby.

Pozdrawiam