Zapytaj lekarza

7 1 6 , 6 3 3

odpowiedzi udzielonych przez naszych ekspertów

Rzetelnie + Bezpiecznie + Bezpłatnie

IgG graniczne, IgM negatywne - czy powinnam się leczyć?

Witam, w czasie pobytu w szpitalu (migrena) zdiagnozowano u mnie boreliozę. Wykonano mi test Western Blot - IgG P30, IgM negatywny. Nigdy nie ugryzł mnie kleszcz. Mam 46 lat i nie mam objawów boreliozy, choć niektóre mogę sobie przypisać, ale myślę, że to już mój wiek. Czy powinnam powtórzyć test? Lekarz chce mnie położyć na oddział i przebadać.

MĘŻCZYZNA, 46 LAT ponad rok temu

Mezoterpia igłowa twarzy i dekoltu

Mezoterapia igłowa to zabieg, który możesz odbyć w gabinecie dermatologii estetycznej. Polega na wstrzyknięciu substancji leczniczych bezpośrednio w obręb skóry. Zobacz, jak wygląda zabieg.

Lek. Marta Hat
71 poziom zaufania

Witam!

Przy rozpoznaniu brak informacji o ukłuciu przez kleszcza nie ma żadnego znaczenia. W diagnostyce stosuje się swoiste IgM w surowicy (metodą ELISA), a w razie wątpliwego wyniku wykonany u Pani test Western blot. Dodatni wynik badania serologicznego bez objawów klinicznych charakterystycznych dla boreliozy z Lyme nie ma znaczenia diagnostycznego.

Antybiotykoterapii nie stosuje się, jeśli nie ma objawów klinicznych, nawet, gdy wykazano obecność przeciwciał. Proszę więc dokładnie ustalić z lekarzem, czy ma jakieś podejrzenia lub czy wiąże któreś ze zgłaszanych przez Panią objawów z boreliozą. W przeciwnym wypadku leczenie nie jest wskazane.

Pozdrawiam serdecznie!

Pracownik Szpitala Specjalistycznego im. dr Józefa Babińskiego w Samodzielnym Publicznym Zakładzie Opieki Zdrowotnej.
0
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Patronaty
Ważne tematy