Zapytaj lekarza

7 4 0 , 1 4 1

odpowiedzi udzielonych przez naszych ekspertów

Rzetelnie + Bezpiecznie + Bezpłatnie

Ile cesarskich cięć można przejść po operacji odwarstwienia siatkówki?

Witam, mam 30 lat, 5 lat temu miałam operację, a jestem już po dwóch porodach przez cesarskie cięcie, zastanawiam się, pomijając ginekologiczny aspekt, ile "cesarek" można przejść, czy kolejne ciąże i porody nie szkodzą oku po operacji odwarstwienia siatkówki? Nikt mnie nie informował na ten temat, dlatego bardzo proszę o odpowiedź!

KOBIETA, 30 LAT ponad rok temu

Informacje dla rodziny pacjenta przygotowującego się do operacji zaćmy

Pacjent, u którego będzie operowana zaćma, powinien się odpowiednio przygotować. Muszą przed zabiegiem poddać się niezbędnym badaniom. Wszystko po to, by wszystko odbyło się bez komplikacji.

Witam!

Obawiam się, że nikt nie robił takich badań - "Jaką maksymalną liczbę ciąż po odwarstwieniu siatkówki można rozwiązać cięciem cesarskim?". Mogę natomiast stwierdzić, że przebyte i zaopatrzone chirurgicznie odwarstwienie siatkówki nie jest przeciwwskazaniem do zachodzenia w ciążę. Ponadto skrócenie drugiego okresu porodu (czyli wyeliminowanie parcia) przez zastosowanie cięcia cesarskiego jest w tej sytuacji jedynym słusznym i bezpiecznym dla oczu matki, jak i dla zdrowia noworodka, rozwiązaniem.

Pozdrawiam i życzę dalszych udanych porodów :)

Specjalista chorób oczu, współautorka wielu publikacji w czasopismach okulistycznych.
0
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Patronaty
Ważne tematy