Zapytaj lekarza

7 4 2 , 3 4 1

odpowiedzi udzielonych przez naszych ekspertów

Rzetelnie + Bezpiecznie + Bezpłatnie

Ile dziennie można przyjmować kwasu foliowego w ciąży?

Witam! Jestem w 5 miesiącu ciąży i lekarka zaleciła mi branie witamin. Biorę ****, **** oraz ****. Z tego co czytałam na ulotkach wszystkie te witaminy zawierają w składzie kwas foliowy. Czy w związku z tym dzienna dawka kwasu foliowego nie jest za duża?! Czy to nie szkodzi mi i dzidziusiowi?! Czy branie tych witamin może mieć jakiś wpływ na moje samopoczucie?! Pozdrawiam. 

KOBIETA, 28 LAT ponad rok temu

Nacięcie krocza podczas porodu

Lek. Aneta Zwierzchowska
74 poziom zaufania

Witam!

Zalecana dawka dzienna kwasu foliowego to 400 mcg. Pani przyjmuje go znacznie więcej. Powinna Pani zrezygnować z tabletek zawierających kwas foliowy i pozostać przy preparacie wielowitaminowym. Również preparat z żelazem i kwasem foliowym może Pani zastąpić takim, który zawiera tylko żelazo (oczywiście jeśli istnieją wskazania do suplementowania tego pierwiastka).

Nadmiar witamin raczej nie wpływa na samopoczucie, nie jest to też dawka, która zadziała toksycznie na organizm Pani lub dziecka. Konieczna jest jednak zmiana w schemacie przyjmowania preparatów witaminowych, zgodnie z tym co napisałam wyżej, najlepiej pod kontrolą Pani lekarza prowadzącego, który na podstawie Pani wyników (m.in. morfologii) oceni wskazania do ich przyjmowania.

Pozdrawiam serdecznie!

Lekarz w trakcie specjalizacji z położnictwa i ginekologii.
0
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Patronaty
Ważne tematy