Zapytaj lekarza

7 4 0 , 1 4 7

odpowiedzi udzielonych przez naszych ekspertów

Rzetelnie + Bezpiecznie + Bezpłatnie

Tłuszcze wielonienasycone

Dr Aneta Bednarek
Dr Aneta Bednarek Dietetyk

Od owoców tak jak od wszystkiego co zjada się w nadmiarze można przytyć. Trudno określić ile owoców powinno się jeść, bo zależy to od zapotrzebowania na energię danej osoby, jej stanu zdrowia (cukrzycy muszą uważać na owoce zwłaszcza te zawierające dużo cukru) i od samych owoców. Są owoce bardziej i mniej kaloryczne.

Witam, jeśli nie jest Pani cukrzykiem, zależy Pani na utrzymaniu wagi lub jej obniżeniu, proszę nie spożywać wiecej jak 3 owoce dziennie, pozdrawiam

0

Witam, wszystko zależy od wartości energetycznej diety, jaką Pani powinna mieć ustaloną, trudno to bez danych ustalić, ale...uśredniając 2 porcje dziennie po 120-150 gramów będą porcją bezpieczna, nie powodującą przyrostu masy ciała. W celu ustalenia indywidualnej diety zapraszam na www.dietoterapia.waw.pl

Serdecznie pozdrawiam

Dietetyk, absolwentka Wydziału Nauk o Żywieniu Człowieka i Konsumpcji SGGW.
0

Powinno sie spożywac 5 porcji warzyw i owoców dziennie, przy czym dominowac powinny warzywa. Jednak owoce 1-2 razy dziennie na pewno nie zaszkodzą. To czy można przytyc zależy od zapotrzebowania energetycznego i ilości spożywanych owoców, bo nie zapominajmy, że owoce zawierają cukier. Najwiecej jest go w bananach i wonogronach. Nalezy zatem wybierac owoce o mniejszej ilosci cukru - mniej dojrzale jabłka, gruszki, cytrusy, maliny, jagody, wisnie, czeresnie. Zawierają one błonnik i duże ilości antyoksydantów wiec są bardzo wskazane w diecie.

0

Witam.
Zgodnie z zasadmi racjonalnego odżywiania warzywa i owoce powinny być spożywane 2-3 razy dziennie gdyż są one źródłem ważnych witamin dla naszego organizmu. Niektóre są mniej kaloryczne inne więcej (np. winogrona zawierają dużą ilość cukru) datego też warto zapoznać się z indeksem glikemicznym owoców.
Pozdrawiam

0
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Patronaty
Ważne tematy