Ile jeszcze będę zarażać gruźlicą?

witam miesiąc temu leżałam w szpitalu z podejrzeniem grużlicy. jedna z plwucin wyszedł wynik ujemny i wysłali mnie do domu. powiedzieli że odezwą się jak przyjdą wyniki z posiewu. dzisiaj dostałam tel ze szpitala żebym wróciła na leczenie ponieważ z posiewu wynik był dodatni. moje pytanie jest następujące: jeśli nie prątkuje bo tak wyszło z plujek to czy bede leżała w szpitalu jeśli tak to ile czasu i dlaczego jesli nie zarażam? bardzo dziękuje z góry za odpowiedz

Lek. Paweł Szadkowski

Na wstępie można powiedzieć ze u chorych z dużym klinicznym podejrzeniem gruźlicy należy rozpocząć leczenie przeciwprątkowe bez względu na wynik badań. Ujemne wyniki posiewów nie wykluczają gruźlicy i nie wskazują, że leczenie należy przerwać. Zasad prowadzenia leczenia jest dużo i wszystko zależy od wyników badań bakteriologicznych, prowadzonej terapii i Pani stanu klinicznego. Sugeruję stosować sie do zaleceń lekarzy prowadzących.