Ile kalorii dziennie dostarczać organizmowi?

Witam. Na początku chcę podziękować za Wasze rady, bo dzięki nim w ciągu 6 tygodni schudłam 8 kg. Jednam mam pytanie. Aktualnie mam 180 wzrostu i ważę 75 kg. Około ilu kalorii dziennie mam dostarczyć do organizmu, aby schudnąć 1kg na tydzień? Moja aktywność fizyczna jest średnia. Chciałabym również wiedzieć ile kalorii powinny mieć poszczególne posiłki? Z góry dziękuję.
ponad rok temu

Witam,

Twoje BMI wynosi obecnie 23.14.
Odpowiada to 75-90 centylowi.
Masz prawidłową masę ciała.
Nie musisz się odchudzać.
Zapotrzebowanie kaloryczne dla dziewcząt w Twoim wieku wynosi 2400 kcal/dobę, przy umiarkowanej aktywności fizycznej (zgodnie z najnowszymi normami).
Aby chudnąć 1 kg tygodniowo wartość zapotrzebowania powinno się zredukować o 1000 kcal.
W tym wypadku oznacza to 1400 kcal.
Myślę, jednak, że taka dawka kalorii może być dla Ciebie niewystarczająca, ponieważ się uczysz, uczęszczasz na zajęcia w-f etc.
Rozkład dziennej racji pokarmowej na pięć posiłków:
I śniadanie 25–30% energii,
II śniadanie 5–10% energii,
obiad 35–40% energii,
podwieczorek 5–10% energii,
kolacja 15–20% energii.

(Na podstawie: Gawęcki J., Hryniewiecki L. „Żywienie człowieka. Podstawy nauki o żywieniu. Tom 1”, PWN 2005)

Dokładne zapotrzebowanie Twojego organizmu, możesz wyliczyć ze wzoru Harrisa-Benedicta.

665,1 + (9,567*M) + (1,85*W) - (4,68*L)

gdzie:

M -masa w kg

W - wzrost w cm

L - wiek

Uzyskaną wartość musisz przemnożyć przez 1,4.
To współczynnik odpowiadający Twojej aktywności fizycznej.
Uzyskasz dzięki temu Twoje zapotrzebowanie.
Dieta odchudzająca powinna mieć o 1000 kcal mniej od tej wartości.
Pamiętaj jednak, że dieta nie jest wskazana.
Lepiej, abyś masę ciała regulowała poprzez aktywność fizyczną.
Ciągle się rozwijasz.
GRATULUJĘ SUKCESU I SAMOZAPARCIA.

Pozdrawiam