Ile kalorii dziennie powinnam spożywać? Porszę o radę

Witam, od kilku miesięcy staram się prowadzić dietę stabilizacyjną po odchudzaniu. Niestety, nie mam już pojęcia ile dokładnie kalorii powinnam dostarczać. Mam 18 lat, 157 cm wzrostu i ważę 45-47 kg, zaczynałam się odchudzać mając 62. Mój organizm "ciężko" zareagował na dietę, pojawiły się takie objawy jak zanik miesiączki, wolne bicie serca niezależnie od sytuacji (poniżej 60 uderzeń na minutę) czy niska temperatura ciała. Chcę dostarczać tyle energii, ile mój organizm potrzebuje i wciąż liczę każdą kalorię. Spożywam aktualnie 1300 kcal dziennie i wydaje mi się, że już nie chudnę, boję się jednak, że to może nie wystarczać. Wzory zapotrzebowania mówią natomiast coś zupełnie innego, podając wyniki takie jak 1125 kcal dziennie. Któremu wzorowi zaufać? Z góry dziękuję za odpowiedź i pozdrawiam.

Mgr Maria Kreid Dietetyk, Warszawa

Poprzednie Twoje paramerty, przy masie ciała 62 kg, wykazywały BMI nieco powyżej 25 (czyli lekką nadwagę). Teraz natomiast BMI wynosi 18,7. Taki wynik jest bliski niedowadze. W żadnym wypadku nie powinnaś dalej się odchudzać, bo będzie to bardzo niekorzystne dla zdrowia. Zanik miesiączki, złe samopoczucie to efekty źle dobranej diety odchudzającej. Nie należy stosować jej na własną rękę, najlepiej skonsultować terapię z lekarzem lub dietetykiem. Brak miesiączki jest poważnym problemem i nie należy tego bagatelizować. Skutki takiego odchudzania mogą być opłakane - m.in. można doprowadzić do osteoprozy, anoreksji.

Wyliczone 1300 kcal to Twoja podstawowa przemiana materii, czyli ilość kcal jaką musiałabyś dostarczyć organizmowi w zupełnym spokoju fizycznym i psychicznym, czyli leżąc w łóżku. Dlatego wartość 1300 kcal należy pomnożyć przez współczynnik aktywności fizycznej, którego nie mogę określić, bo nie podałaś jak często uprawiasz sport.

Ilość kalorii w diecie stabilizacyjnej należy zwiększać stopniowo, dochodząc do wartości właściwej.

Pozdrawiam