Ile kalorii powinna spożywać kobieta w ciąży podejrzana o cukrzycę ciążową?

Mam 32 lata i pani ginekolog podejrzewa u mnie cukrzycę ciążową. Po wypiciu 50 g glukozy mój wynik wynosił po godzinie 156 mg/dl. Od razu kazała mi przejść na dietę (tak też zrobiłam). Po 3 tyg. diety (w 27 tyg. ciąży) zrobiłam kolejne badanie na obciążenie glukozą. Po obciążeniu 75 g glukozy mój wynik po 2 godzinach wynosił 130 mg/dl. Pani ginekolog kazała mi nadal być na diecie. Spożywam dziennie ok. 1200 kcal i zastanawiam się czy to nie za mało, ponieważ przez pierwsze 3 tyg. schudłam 1,3 kg i obecnie ważę 55 kg. Martwię się, czy moje dziecko nie potrzebuje więcej kalorii, żeby rosnąć. Dietę dla cukrzyków wzięłam z internetu. Może ta dieta nie jest odpowiednia dla kobiety w ciąży? Może by mi przysłali państwo przykładowy jadłospis dla kobiet w ciąży z podejrzeniem cukrzycy ciążowej. Z góry dziękuję.

Lek. Magdalena Kowalska

Witam!

Rzeczywiście przy opisanej przez Panią sytuacji nie ma wskazań do insulinoterapii, wystarczy odpowiednia dieta. Jednak dowóz kalorii, jaki Pani zapewnia jest zdecydowanie za mały - 1200 kalorii to pogranicze diety odchudzającej! Spożycie powinno wynosić między 2300 a 2500/dobę, a najważniejsza jest jakość kalorii, tzn. odpowiednie dobranie produktów.

Tutaj znajdzie Pani opis - diety cukrzycowej u ciężarnej i przykładowy jadłospis.

serdecznie pozdrawiam!