Ile kalorii powinnam przyswajać w ciągu doby?

Proszę mi napisać ile kalorii powinnam maksymalnie przyswajać w ciągu doby? Mam 35 lat ważę 95 kg i mam 163 cm wzrostu. Od 2 tygodni zaczęłam ćwiczyć na rowerze stacjonarnym. W ciągu 40 minut spalam 600 kalorii i przejeżdżam 21 km ćwiczenia wykonuje na przemian raz szybko raz wolniej ale nie wiem czy te ćwiczenia wystarczą? Ćwiczę 4 razy w tygodniu i nie wiem co powinnam jeść i ile kalorii dziennie spożywać proszę mi odpowiedzieć na moje pytania bardzo dziękuje i pozdrawiam

Witam Panią,

Pani Podstawowa Przemiana Materii czyli ilość kalorii, które potrzebuje Pani organizm w stanie spoczynku to ok. 1700 kcal i wg mnie tyle na początku powinna Pani dostarczać organizmowi dziennie.

Oprócz kalorii oczywiście ważne są także inne rzeczy: co się je i jak się je.

Poniżej przedstawię podstawowe zdrowe nawyki żywieniowe, proszę przeanalizować Pani aktualne nawyki i wprowadzić zmiany, tam gdzie są rozbieżności:

Regularności posiłków. Proszę ustalić 5 posiłków, o stałych porach każdego dnia, optymalnie co 3 godziny. Posiłki powinny być częste, ale małe. Bardzo ważne jest śniadanie - nie później niż 2 godziny po wstaniu z łóżka. Śniadanie powinno być pożywne. Natomiast ostatni posiłek w ciągu dnia - lekka kolacja - nie później niż 2-3 godziny przed snem. Najlepsze efekty uzyskuje się kiedy kolacja nie zawiera węglowodanów (pieczywo, makarony, kasze, ryz, płatki). Należy wyeliminować podjadanie pomiędzy posiłkami.

Wybór produktów. Zachęcam do zapoznania się z piramidą żywieniową.
http://www.izz.waw.pl/index.php?option=com_content&view=article&id=7&Ite...). Bardzo ważne, aby z produktów zbożowych wybierać tylko pełnoziarniste. Warzywa można jeść bez ograniczeń (z wyjątkiem ziemniaków, gotowanej marchewki, gotowanych buraków). Owoce - ok. 300 g dziennie (to mniej więcej tyle co 2 średnie jabłka). Mleko i przetwory mleczne - należy wybierać te z ograniczoną zawartością tłuszczu. Z mięs - proszę wybierać chude, ryby (zaleca się 2 razy w tygodniu), jaja, warzywa strączkowe. Z olejów proszę wybierać oliwę z oliwek i masło, ale tłuszcze należy spożywać z umiarem.

Rezygnacja z produktów niepożądanych tj.  fast food, słone przekąski (chipsy, paluszki, krakersy, orzeszki solone), słodycze i pieczywo cukiernicze w tym drożdżówki, słodzone napoje gazowane, tłuste zupy / sosy, tłuste mięso, smażone potrawy, szczególnie te panierowane, ale także produkty z białej mąki (makarony, jasny chleb, pierogi, naleśniki). Należy ograniczyć spożycie soli.

W zachowaniu dobrej formy pomaga również picie wody (proszę zrezygnować ze wszystkich słodkich napojów: herbata/kawa z cukrem, soki) - należy pić minimum 1,5-2 l dziennie wody

Trzeba się też dobrze wysypiać.

Co do aktywności fizycznej to bardzo dobrze, ze ćwiczy Pani na rowerku. Zachęcam także do spacerów, najlepiej 30-40 minut dziennie, szybkim marszem. I proszę pamiętać, ze w aktywności fizycznej kluczową rolę odgrywa systematyczność.

Wprowadzenie ww. nawyków żywieniowych powinno wpływać na powolną utratę masy ciała (od pół do 1 kg tygodniowo, w zależności od aktywności fizycznej). Jeżeli jednak zmiany te nie będą powodowały pozbywania się zbędnych kg proszę umówić się na wizytę do dietetyka.

Pozdrawiam Panią serdecznie i życzę powodzenia,
Agnieszka Kuczewska