Zapytaj lekarza

7 3 6 , 2 0 0

odpowiedzi udzielonych przez naszych ekspertów

Rzetelnie + Bezpiecznie + Bezpłatnie

Ile może trwać druga miesiączka po porodzie?

Urodziłam dziecko 5 marca. Połóg miałam słaby i tylko trwał tydzień. Pierwszy raz miesiączkę dostałam pół roku po porodzie. Miałam normalną, bez zastrzerzeń, lecz teraz druga ciągnie się już tzeci tydzień. Na początku tej miesiączki zaczęłam przyjmować tabletki antykoncepcyjne. Nie jest obfita, ale jest... Czy coś się ze mną dzieje? Dlaczego ona tak się ciągnie? Czy to jest normalne? Proszę o szybką odpowiedź.

KOBIETA, 21 LAT ponad rok temu

Antykoncepcja po

Niestety, czasami niektóre metody zabezpieczenia przed ciążą zawodzą, może dojść do pęknięcia prezerwatywy lub kobieta zapomni o tabletce antykoncepcyjnej. Coraz częściej mówi się o antykoncepcji awaryjnej, która jest określana również jako antykoncepcja ?po? czy antykoncepcja ratunkowa.

Lek. Monika Szafarowska
25 poziom zaufania

Witam.

Przedłużająca się miesiączka może mieć wiele przyczyn. Dość często po porodzie może ono wynikać z niewydolności hormonalnej jajników, których prawidłowe funkcjonowanie nie zostało jeszcze przywrócone.

Natomiast jednoskładnikowe tabletki antykoncepcyjne, które Pani przyjmuje, najczęściej powodują nieregularne i przedłużające się krwawienia oraz plamienia międzymiesiączkowe. Po dłuższym czasie stosowania objawy te najczęściej ustępują. Warto jednak w Pani przypadku skonsultować się z lekarzem ginekologiem, który z pewnością zbada Panią i ewentualnie pomyśleć o zmianie preparatu antykoncepcyjnego na inny (dopiero w momencie zakończenia karmienia).

Pozdrawiam serdecznie.

Rezydent w Klinice Ginekologii i Ginekologii Onkologicznej w Wojskowym Instytucie Medycznym.
0
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Patronaty
Ważne tematy