Ile można schudnąć tygodniowo?

Witam Mam 163 cm wzrostu i ważę 60 kg wzrostu. Mam 16 lat. Zawsze byłam raczej szczupłe ale przez ostatni czas przytyłam 8 kg. Jedząc 4 posiłki dziennie i pijąc 2 litry wody ile bym mogła chudnąć tygodniowo ? Chciałabym wrócić do swojej wagi.

Roma Wojtewicz Dietetyka, Poznań

Witam
Warto zadbać o urozmaicenie diety. 4-5 posiłków spożywanych dziennie, powinno składać się z pełnoziarnistych produktów zbożowych, produktów mlecznych, chudego mięsa i ryb oraz warzyw i owoców.
Zalecane tempo odchudzania to ok. 0,5kg/ tydzień. Stosując zasady zdrowego odżywiania i włączając regularną aktywność fizyczną, osiąga się mniej więcej taki właśnie efekt. Dzięki temu utrata masy ciała jest trwała i zdrowa dla organizmu.

Tempo gubienia kilogramów zależy od wielu czynników, do których należą:
wyjściowa masa ciała - im wyższa tym prawdopodobnie w początkowym okresie diety, będzie się chudło nieco szybciej
aktywność fizyczna - im większa tym odchudzanie łatwiejsze
wiek - im człowiek jest straszy, tym wolniejsze jest tempo przemiany materii, więc odchudzanie wymaga większego wysiłku
płeć - mężczyźni mają z reguły szybszą przemianę materii niż kobiety
ilość wcześniejszych prób odchudzania i rodzaj diety - każda restrykcyjna, źle zbilansowana dieta powoduje obniżenie poziomu przemiany materii, co skutkuje problemami z ponownym pozbyciem się kilogramów
Przyjmuje się, że średnio, na odpowiednio dobranej diecie, chudnie się około kilograma tygodniowo. Dane naukowe wyraźnie mówią, że takie tempo jest bezpieczne dla zdrowia i minimalizuje ryzyko wystąpienia efektu jojo. Zaznaczę jednak, że jeżeli nie odchudzała się Pani wcześniej i jest Pani osobą aktywną, ubytek masy ciała w pierwszym okresie, może być na poziomie około 1,5 kilograma przez pierwsze dwa tygodnie. Wtedy w ciągu miesiąca może Pani schudnąć nawet 6 kilogramów.

Bezpieczny spadek tkanki tłuszczowej to ok 0,5 - 1,0 kg tygodniowo. Piszesz, że w ostatnim czasie przytyłaś 8 kg, warto abyś sprawdziła hormony tarczycy TSH a wynik skonsultuj ze specjalistą. Jeśli chodzi o dietę redukcyjną najlepiej jak udasz się do dietetyka, który opracuje Ci indywidualny program żywieniowy, odpowiedni dla Twoich potrzeb, wieku, trybu życia, stanu zdrowia. Pamiętaj, że w diecie ważny jest dobór i jakość produktów jak i proporcje pomiędzy różnymi składnikami odżywczymi. Wprowadź również ćwiczenia minimum 3 x w tygodniu.