Ile powinienem spożywać kcal dziennie w wieku 17 lat?

Dziennie spożywam ok. 700-800kcal i wystarcza mi to dodatkowo ćwiczę ok. 1,5h i chudnę. Ile mogę spożywać kcal bez żadnego wysiłku fizycznego. Teraz mam wakacje i mogę sobie pozwolić na to, ale podczas roku szkolnego nie będę miał na to czasu. Jaka jest najlepsza dla mnie alternatywa jeśli chodzi o ilość kalorii?

MĘŻCZYZNA ponad rok temu

Lek. Marta Hat

Witam!

Twoje BMI wynosi 18,3 kg/m2 - czyli znajduje się w dolnej granicy normy. BMI poniżej 17,5 kg/m2 jest jednym z kryteriów rozpoznania anoreksji

Dodatkowo, aby rozpoznać anoreksję muszą być spełnione dodatkowe kryteria - lęk przed przytyciem, celowe odchudzanie, nieprawidłowe postrzeganie swojego wyglądu, mimo że znajomi uważają inaczej.

Dieta, którą stosujesz może wskazywać na występowanie zaburzeń odżywiania. Twoje zapotrzebowanie energetyczne przy takiej aktywności fizycznej wynosi około 2500-2800kcal/dobę. Bez aktywności fizycznej około 2000kcal.

W Twojej sytuacji jednak nagłe włączenie takiej ilości kalorii miałoby zgubny skutek, ponieważ stosując bardzo niskokaloryczną dietę wraz z intensywnym wysiłkiem fizycznym najprawdopodobniej znacznie spowolniłeś metabolizm swojego organizmu, który każdą ilość przyjmowanego jedzenia próbował zmagazynować, ponieważ zapotrzebowanie było o wiele większe niż ilość dostarczanej energii.

Powinieneś stopniowo zwiększać ilość spożywanych kalorii, tak aby docelowo dojść do swojego minimum i starać się nie ograniczać aktywności fizycznej do zera.

Warto też ustalić przyczynę chęci utraty wagi i stosowania tak restrykcyjnej diety. Często problemy emocjonalne, nadmierne napięcie, lęki, niskie poczucie własnej wartości powodują nadmierną koncentrację na masie ciała.

Pozdrawiam serdecznie!