Zapytaj lekarza

7 4 2 , 1 4 5

odpowiedzi udzielonych przez naszych ekspertów

Rzetelnie + Bezpiecznie + Bezpłatnie

Ile powinna jeść osoba z anoreksją?

Witam, jestem mamą 16-letniej dziewczyny, która cierpi na anoreksję. Ma stwierdzoną celiakię i nietolerancję laktozy. Przyjmuje Letrox 3 razy w tygodniu po 50 i 4 razy po 25. Ostatnio córka coraz mniej je i waga drastycznie spada, proszę o radę jak komponować posiłki i jaka powinna być ich kaloryczność. Córka waży obecnie 34 kg przy 163 cm wzrostu, je bardzo mało, nie więcej niż 500 kcal. Ile kalorii powinna jeść na początku i jak je zwiększać, aby waga wzrosła i córka nie odczuwała nieprzyjemnych dolegliwości? Proszę o pomoc.
KOBIETA, 42 LAT ponad rok temu

Dieta śródziemnomorska

Mgr Dorota Pawlik Dietetyk
60 poziom zaufania

Witam, żywienie młodych osób powikłanych dolegliwościami i chorobami jest to temat bardzo złożony. Anoreksja jest specyficzną chorobą. To nie tylko choroba związana z żywieniem ale przede wszystkim z psychiką. Podejście i leczenie żywieniowe anoreksji powinno iść dwutorowo. Konieczne jest wsparcie psychologa/psychiatry. Samo leczenie żywieniowe jest również indywidualne, posiłki ustala się na podstawie przeprowadzonego szczegółowego wywiadu żywieniowego, kaloryczność systematycznie wzrasta. Początkowo w leczeniu zaawansowanej anoreksji ważne jest to, aby zatrzymać spadek masy ciała.
Dlatego warto aby rozważyła Pani wizytę u dietetyka, który indywidualnie poprowadzi Państwa oraz wprowadzi interwencję żywieniową.
Życzę powodzenia i wytrwałości.
Pozdrawiam, FitMed Dietetyk Kliniczny - Dorota Pawlik

0
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Patronaty
Ważne tematy