Ile powinna trwać terapia antybiotykowa zapobiegająca rozwojowi boreliozy?

Moja córcia w tym sezonie trzeci raz została już ugryziona przez kleszcza. Za drugim razem już na następny dzień po ugryzieniu nie było śladu w miejscu ukąszenia. Tym razem zmiana utrzymuje się. Pokazywałam znajomej pediatrze i ona radziła dać dziecku profilaktycznie antybiotyk - mówiła, żeby przez tydzień. Naczytałam się już trochę o boreliozie, no i widzę, że antybiotykoterapia powinna trwać ok. 3 tyg. No i nie wiem co robić - dawać jej aż 3 tygodnie? Bierze O*** 2 x 250 mg. Aha, zmiana na skórze w miejscu ugryzienia utrzymuje się nadal - już piąty dzień. Może zbladła trochę i tak jakby przysycha, ale jest.

MĘŻCZYZNA ponad rok temu

Lek. Magdalena Kowalska

Droga Pani!

Stosowanie antybiotykoterapii w boreliozie jedynie przez tydzień nie przyniesie pożądanego efektu. Nawet w przypadku podejrzenia choroby lub jej nietypowego przebiegu powinno się zalecić pełną, 3-tygodniową terapię antybiotykiem.

Proponuję tuż przed zakończeniem zaleconej tygodniowej terapii udać się na kontrolę do lekarza pediatry w celu wdrożenia dalszego postępowania, uzależnionego przede wszystkim od badania i oceny zmiany. Osobiście uważam, że powinno się przedłużyć terapię do wymaganych 21 dni.

Pozdrawiam i życzę powodzenia.