Ile powinnam schudnąć w wieku 13 lat?

Jestem dziewczyną, mam 13 lat, ważę 70kg i mam 175cm wzrostu. W ciągu ostatnich 12 miesięcy schudłam 30 kg i jest super, ale zastanawiam się ile powinnam jeszcze schudnąć Ogólnie to nie stosuję diety tylko jem mało, dużo produktów pełno ziarnistych i piję dużo wody, aha i nie jem żadnych słodyczy. Chcę jeszcze schudnąć jakieś 2-3kg czy to wystarczy, żeby moja waga była odpowiednia?

Witam.

Przede wszystkim ogromne GRATULACJE! Na pewno jesteś wzorem i nadzieją dla innych. Dobrze, że pozbyłaś się zbędnych kg właśnie w taki sposób - nie stosując żadnych "modnych" diet, tylko rozsądnie się odżywiając. Tak trzymać!

A co do Twojego pytania to aktualna Twoja waga już mieści się w granicach normy - BMI (22,85) na siatkach centylowych mieści się nieznacznie poniżej 90 centyla (pomiędzy 90 a 97 centylem jest nadwaga), natomiast powyżej 97 centyla - otyłość.

Natomiast pozbycie się jeszcze 3 kg przesunie Twoją wagę w kierunku 75 centyla. Czyli to jest dobry pomysł.

Na pewno mądrze jedząc, a dodatkowo ruszając się, nie tylko zrzucisz pozostałe zbędne kg, ale także unikniesz nadwagi w przyszłości.

Ponieważ niewiele piszesz na temat swoich aktualnych nawyków żywieniowych to pozwolę sobie przytoczyć je poniżej. Sprawdź, czy jest jeszcze coś, co mogłabyś poprawić.
1. jedz regularnie, najlepiej 5 posiłków dziennie, o tych samych porach. Optymalne przerwy pomiędzy posiłkami - 3 godziny (minimum 2 godziny, maksimum 4-5 godzin). Koniecznie zaczynaj dzień od śniadanie, nie później niż 2 godziny po wstaniu z łóżka. Kolację (lekką) zjedz 2-3 godziny przed snem. Posiłki powinny być częste, ale niewielkie. Przeciwwskazane jest podjadanie.
2. wybieraj produkty zgodnie z piramidą zdrowego żywienia (link w załączeniu
http://www.izz.waw.pl/index.php?option=com_content&view=article&id=7&Ite...). Oprócz produktów pełnoziarnistych, o których piszesz jedz dużo warzyw (z wyjątkiem ziemniaków, gotowanej marchewki, gotowanych buraków). Owoce - jedz ok. 300 g dziennie (to mniej więcej tyle co 2 średnie jabłka). Mleko i przetwory mleczne - wybieraj te z ograniczoną zawartością tłuszczu). Jedz chude mięso (z umiarem), ryby (zaleca się 2 razy w tygodniu), jaja, warzywa strączkowe. Z olejów wybieraj oliwę z oliwek i masło, ale tłuszcze spożywaj z umiarem.
3. wyeliminuj ze swojej diety produkty niepożądane tj. fast food, słone przekąski (chipsy, paluszki, krakersy, orzeszki solone), pieczywo cukiernicze w tym drożdżówki, słodzone napoje gazowane, tłuste zupy / sosy, tłuste mięso, smażone potrawy, szczególnie te panierowane, oczywiście słodycze są niepożądane, ale Ty je juz wyeliminowałaś. Ogranicz spożycie soli.
4. pij dużo wody (to juz wprowadzałaś)
5. dobrze się wysypiaj
6. koniecznie dużo się ruszaj. Nie muszą to być wyczerpujące ćwiczenia. Wybierz ruch, który lubisz - może to być taniec, basen, szybki marsz, rowerek stacjonarny, łyżwy itp. Chodzi o to, żebyś codziennie minimum pół godziny poświęciła na ruch, lepiej godzinę. W aktywności kluczowa jest systematyczność.

Jeszcze raz serdecznie gratuluję i życzę dalszych sukcesów!
Agnieszka Kuczewska