Ile powinnam schudnąć? Wyglądam okropnie

Witam, mam na imię Maria Antonina. Mam 14 lat, około 160 cm i ważę około 50 kg. Wyglądam katastrofalnie. Ile powinnam schudnąć? Bardzo proszę o odpowiedź!

Witaj Mario Antonino,

Twoja waga jest odpowiednia do wzrostu - BMI skorelowane z siatkami centylowymi przypada na 50 centyl, czyli jest dokładnie w środku. Oznacza to, że  Twoja waga jest jak najbardziej w normie i nie powinnaś się odchudzać. Poza tym stosowanie diet niskokalorycznych jest przeciwwskazane w Twoim wieku - jest nie tylko niezdrowe, ale także nieskuteczne.

To co na pewno przyniesie korzyści Twojemu zdrowiu i Twojej formie to:
- przeanalizowanie swoich aktualnych nawyków żywieniowych i zmiana tych, które nie są "zdrowe"
- zwiększenie aktywności fizycznej

O zdrowych nawykach przeczytasz w poniższych artykułach:
http://abczdrowie.pl/zasady-zdrowego-odzywiania
http://portal.abczdrowie.pl/buduj-dobre-nawyki
W skrócie przedstawiają się one następująco:
1. jedz regularnie, najlepiej 5 posiłków dziennie, o tych samych porach. Optymalne przerwy pomiędzy posiłkami - 3 godziny (minimum 2 godziny, maksimum 4-5 godzin). Koniecznie zaczynaj dzień od śniadanie, nie później niż 2 godziny po wstaniu z łóżka. Posiłki powinny być częste, ale niewielkie. Przeciwwskazane jest podjadanie.
2. wybieraj produkty zgodnie z piramidą zdrowego żywienia (link w załączeniu
http://www.izz.waw.pl/index.php?option=com_content&view=article&id=7&Ite...).
3. wyeliminuj ze swojej diety produkty niepożądane tj. fast food, słone przekąski (chipsy, paluszki, krakersy, orzeszki solone), słodycze i pieczywo cukiernicze w tym drożdżówki, słodzone napoje gazowane, tłuste zupy / sosy, tłuste mięso, smażone potrawy, szczególnie te panierowane. Ogranicz spożycie soli.
4. pij dużo wody - minimum 1,5-2 l dziennie

Natomiast co do aktywności to bardzo ważne, żeby być dużo w ruchu (minimum pól godziny dziennie, lepiej godzinę). Wybierz ruch, który lubisz (spacery, pływanie, taniec, aerobic, siłownię, rower / rowerek stacjonarny, łyżwy). Kluczowa w aktywności jest systematyczność.

Pozdrawiam Cię serdecznie!
Agnieszka Kuczewska