Ile powinnam ważyć? Proszę o dietę

Hey! Jestem dziewczyną ważę 72kg przy 170cm mam 15 lat Ile powinnam ważyć i jaką dietę stosować ? Bardzo chciałabym pozbyć się ud są grube i brzydkie ćwiczę regularnie po 15 minut

Mgr Maria Kreid Dietetyk, Warszawa

Twoje BMI wynosi 24,91 i znajduje się w przedziale między 90 a 97 percentylem. Oznacza to, że masz nadwagę i wskazane byłoby zrzucenie kilku kilogramów. Polecam zastosowanie się do poniższych zaleceń. Nie korzystaj z diet dla dorosłych, gdyż nie są one polecane dla nastolatków, szczególnie w okresie dojrzewania i wzrostu.
Postaraj się trochę zwiększyć swoją aktywność fizyczną - 15 minut dziennie to stanowczo za mało. Poszukaj grupy sportowej w Twojej okolicy, być może w szkole organizowane są zajęcia dodatkowe.

Twój jadłospis nie powinien zawierać takich produktów jak - żywność typu fast-food (kebab, pizza, zapiekanki, frytki, hamburgery itp.), potraw tłustych, smażonych, chipsów, solonych przekąsek, cukru i słodyczy, ciast, ciasteczek, produktów cukierniczych, słodzonych gazowanych napojów.

Postaraj się włączyć do swojego menu - świeże warzywa, owoce, pełnoziarniste produkty zbożowe (razowe/żytnie pieczywo, grube kasze, pełnoziarniste makarony, ryż brązowy), mleko i jego przetwory (bez cukru i słodkich dodatków), chude mięso, ryby, jaja, nasiona roślin strączkowych.
Pij wodę mineralną zamiast soków owocowych.

Pozdrawiam