Ile powinnam ważyć przy wzroście 168cm?

Witam, mój problem polega na tym iż mam 29 lat 1,68cm wzrostu a ważę 83 kg nigdy tyle nie ważyłam, najwięcej przytyłam na biodrach i brzuchu nie wydaje mi się  żebym jadła więcej niż do tej pory. Nigdy nie zwracałam uwagi na te rzeczy ale czuje się jakoś ciężko z tą waga nigdy się nie odchudzałam i nie wiem od czego powinnam zacząć proszę o poradę

Mgr Maria Kreid Dietetyk, Warszawa

Pani BMI wynosi 29,43, co oznacza znaczną nadwagę. Jeżeli problem tycia pojawił się niedawno i nie widzi Pani możliwych przyczyn, powinna Pani udać się do lekarza. Należy wykonać niezbędne badania - szczególnie zwrócić uwagę na hormony tarczycy. Jeżeli pojawiły się u Pani jakiekolwiek zaburzenia należy zgłosić je lekarzowi.

Jeżeli wyniki badań nie wykażą niepokojących objawów, należy rozpocząć stosowanie diety odchudzającej.
Proszę przeanalizować swój jadłospis i poprawić w nim błędy - tj. pojadanie, nieregularne spożywanie posiłków, omijanie śniadań i spożywanie kolacji zbyt późno przed snem, spożywanie produktów tłustych, smażonych, żywności typu fast-food, słonych przekąsek (chipsów, paluszków itp.), słodyczy, cukru, ciast i ciasteczek.

Dobór produktów powinien być przemyślany, najlepiej aby była to żywność z wymienionych grup:
pełnoziarniste produkty zbożowe (razowe/żytnie pieczywo, płatki owsiane, jęczmienne, żytnie, grube kasze, pełnoziarniste makarony, ryż brązowy), chude mleko i jego przetwory (bez cukru i słodkich dodatków), chude mięso, ryby, jaja, nasiona roślin strączkowych, warzywa (najlepiej surowe) i owoce.
Proszę postarać się o podniesienie swojej aktywności fizycznej. Najlepiej aby zapisała się Pani na zajęcia grupowe, które bardziej mobilizują i przez to są efektywniejsze.

Pozdrawiam