Ile powinno mierzyć dziecko w poszczególnych tygodniach ciąży?

Witam mam pytanie, w którym tygodniu powinno się poczuć ruchy dziecka i jak poznać? Dodam, że za dwa dni zacznie się 17tydz.
Od kilku dni w brzuchu czuje jakieś delikatne łaskotanie, tak jak motyl, ale nie wiem co to oznacza, czyżby to maleństwo?
W którym tygodniu można już poznać pleć dziecka?
Jeszcze jedno pytanie na ostatniej wizycie wg miesiączki byłam w 14tyg 4dni, a wg usg 13 tydz. i 1 dzień, a crl na jednym zdjęciu wynosi 69,9mm,a na drugim 84,7mm tyle, że tu nie ma napisanego który tydzień. Według którego tyg mam się sugerować, ile powinno mierzyć dziecko w poszczególnych tyg?

Dziękuję i czekam na szybką odpowiedź.

Lek. Magdalena Kowalska

Witam!

Ruchy płodu pierwiastka (wnioskuję, że to Pani pierwsza ciąża) - wyczuwa około 18-20 tygodnia ciąży i określane są jako "bąbelki" czy porównywane do perystaltyki jelit, natomiast wieloródki odczuwają ruchy płodu już od około 16-18 tygodnia ciąży. Możliwe więc,  że już teraz zaczyna Pani odczuwać pierwsze, nieśmiałe ruchy płodu.

Najwcześniej płeć dziecka określa się w 18 tygodniu ciąży, ale należy pamiętać, że nie zawsze jest to możliwe, ponieważ np. dziecko ma skrzyżowane nóżki lub znajduje się w ułożeniu pośladkowym. Ponadto rozpoznawanie płci we wcześniejszych okresach ciąży jest obarczone większym błędem, dlatego nie należy ufać temu w 100%. Jako ciekawostka - dużo częściej zdarza się, że rozpoznana dziewczynka, w późniejszym okresie okazuje się chłopcem, niż odwrotnie.

CRL (długość ciemieniowo- siedzeniowa płodu - od głowy do siedzenia), mierzona jest od 7 do 13 tygodnia (powinien być pomiar wykonany przed 10 tygodniem ciąży), później staje się niedokładna ze względu na nabytą przez dziecko umiejętność zginania i prostowania kręgosłupa. Pod uwagę bierze się w określaniu tygodnia ciąży pierwszy pomiar płodu jako referencyjny. Ważne jest by ten  pierwszy pomiar CRL w przybliżeniu odpowiadał wyliczonemu tygodniowi ciąży. Tak jak pisałam w 14 tygodniu ciąży pomiar ten nie jest już tak wiarygodny, bardziej miarodajny staje się BPD (pomiar dwuciemieniowego wymiaru główki płodu).

Tutaj znajdzie Pani artykuł o zmianach w ciąży.

Serdecznie pozdrawiam!