Ile schudnę w miesiąc?

Mam 14 lat, 158 cm i ważę 62 kg. Chciałabym schudnąć do świąt ok. 10 kg. Jak mam to zrobić i jaką powinnam mieć prawidłową wagę. Proszę o odpowiedź!

Mgr Maria Kreid Dietetyk, Warszawa

Podane przez Ciebie parametry wykazują, że masz nadwagę. Jednak nie zalecam stosowania diet „cud”, które obiecują zgubienie 10 kg w tak krótkim czasie. W Twoim wieku nie jest zalecane stosowanie diet ograniczających, gdyż cały czas rośniesz i jesteś w okresie dojrzewania.
Jedyne produkty, z których możesz zrezygnować to słodycze, słone przekąski, słodkie bułki, ciasta oraz białe pieczywo, które zamień na razowe, pełnoziarniste. Unikaj słodkich gazowanych napojów, słodzonych soków.
Powinnaś zacząć wprowadzać prawidłowe nawyki żywieniowe do swojego jadłospisu. Polecam zapoznanie się z artykułem http://portal.abczdrowie.pl/buduj-dobre-nawyki .
Ponadto wprowadź do swojego planu dnia ćwiczenia fizyczne (2-3 razy w tygodniu). Wybierz sport, który sprawia Ci przyjemność i nie unikaj zajęć sportowych w szkole.
Pozdrawiam