Zapytaj lekarza

7 3 6 , 1 3 1

odpowiedzi udzielonych przez naszych ekspertów

Rzetelnie + Bezpiecznie + Bezpłatnie

Ile warzyw i owoców można zjeść w ciągu dnia?

Mam 29 lat i staram się ograniczyć jedzenie. Zrezygnowałam ze słodyczy, białego pieczywa i ogólnie wszystkich tuczących rzeczy, ale nie potrafię odmówić sobie owoców i warzyw. Pochłaniam ich ogromne ilości i przez to nie udaje mi się schudnąć (mam 162 cm i 61 kg). Ile warzyw i owoców mogę zjadać w ciągu dnia?

KOBIETA, 29 LAT ponad rok temu

Dieta odchudzająca dla cukrzyka

Czy osoba cierpiąca na cukrzycę może być na diecie odchudzającej? Dowiedz się tego z naszego filmiku. Zapoznaj się z wypowiedzią eksperta - diabetologa prof. Władysława Kornafela.

Witam!

Według piramidy  zdrowego żywienia (Instytut Żywności i Żywienia) należy zjeść w ciągu dnia 4 porcje warzyw i 3 owoców.

Jeśli jest Pani w trakcie diety, zaleciłabym ograniczyć ilość owoców do jednej porcji dziennie. Porcją będzie jeden spory owoc (jabłko, pomarańcza...) lub 2-3 sztuki małych (typu śliwki) albo niepełna szklanka drobnych (borówka, malina...).

W przypadku warzyw jest inaczej - 4 porcje (400 g) to ilość minimum, której nie należy ograniczać. Radziłabym zastanowić się, czy problem nie tkwi w dodatkach zjadanych wraz z warzywami i owocami - jogurty, bita śmietana, sosy, majonez, zasmażki, duże ilości tłuszczu? Jak Pani być może wie, do porcji warzyw należy dodać składnika tłuszczowego, jednak np. 1 łyżka oliwy pomnożona przez 4 sałatki dziennie, daje często większą ilość kalorii niż wszystkie te warzywa razem. 

Ponadto nie każdy owoc czy warzywo zaliczymy do niskokalorycznych. Suche nasiona warzyw strączkowych (bób, fasola, groch,  soczewica, soja), kukurydza, awokado, ananas, winogrona, banan, czereśnie oraz suszone owoce należą do wyżej kalorycznych. 

Pozdrawiam

Ula Bieniek

Dietetyk, autorka wielu publikacji dotyczączych żywienia.
0
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Patronaty
Ważne tematy