Ilość kalorii dla 23-latki a aktywny tryb życia

Witam, mam 23lata, 65kg i 165,5cm, jednakże czuję się lepiej mając 59kg. Prowadzę intensywny tryb życia - codziennie jakiś sport - np. rower (godzina)+ programy na Youtube (30min) lub rolki (45min)+ programy na YT(30min). Dodatkowo zaczęłam od 5 dni kręcić hula hopem ok. 10 min dziennie. Zakupiłam dietę 3D chilii, która opiera się na dziennej kaloryczności w przedziale 1200-1400kcal. czy jest to odpowiednia ilość spożywanych kalorii. Jeżeli nie to proszę o wskazówki. Dziękuję

Roma Wojtewicz Dietetyka, Poznań

Witam
Podstawowa przemiana materii (PPM) wynosi 1475 kcal. Po uwzględnieniu wysokiej aktywności fizycznej zyskujemy wynik całkowitej przemiany materii w organizmie, na poziomie 2300kcal. Uwzględniając deficyt energetyczny pozwalający na stopniową utratę zbędnych kilogramów, zapotrzebowanie energetyczne będzie mieściło się w granicach 1900 - 2000kcal i taką kaloryczność zalecałabym na początek procesu odchudzania, aby pokryć zapotrzebowanie organizmu na energię i składniki odżywcze.

Z informacji, które Pani podała wynika, że Pani podstawowa przemiana materii wynosi około 1500 kcal. Oznacza to, że dla prawidłowego funkcjonowania organizmu, nie powinna Pani schodzić poniżej tej wartości. Do tego dochodzi aktywność fizyczna, czyli Pani całkowite zapotrzebowanie energetyczne wzrasta do około 2300 kcal dziennie. Chcąc zredukować masę ciała, należy zmniejszyć kaloryczność diety. Ja proponuję 25-cio procentowy ubytek, czyli Pani dieta dieta powinna zawierać około 1700 kcal dziennie. Stosując taką dietę powinna Pani chudnąć ok 0,5 kg tygodniowo. Dzięki traceniu na wadze w takim tempie, łatwiej będzie Pani uniknąć efektu jo-jo po zakończeniu diety.

Najbardziej odpowiednia kaloryczność dla Ciebie to około 1500 kcal. Taka ilość kalorii pozwoli na utratę zbędnych kilogramów w sposób racjonalny i nie powodujący efektu jojo (jeśli tylko nie powrócisz do dawnych być może złych nawyków żywieniowych). Myślę, że nie powinnaś schodzić poniżej 1500 kcal, dlatego proponuję dodać jakiś mały posiłek (chociażby jogurt naturalny ze świeżymi owocami) do swojej diety. Pozdrawiam.