Ilość spożywanych bakalii przy diecie

Witam, Od niedawna przeszedłem na zdrową dietę. Nie chcę tracić kilogramów tylko zdrowo się odżywiać. Do swojej diety wprowadziłem miedzy innymi suszone morele i orzechy brazylijskie. Czytałem że wystarczy jeść 2-3 orzechy dziennie i 3-4 morele suszone. Czy to prawda że taka mała ilość tych bakalii jest wystarczająca przy zdrowej diecie ? czy też należy jeść więcej ? Pozdrawiam

Szanowny Panie,

jeżeli chodzi o orzechy brazylijskie nie poleca się zjadać więcej jak 4 szt dziennie - ze względu na wysoką zawartość selenu w nich. Jeżeli chodzi o inne orzechy i suszone owoce to ile powinniśmy ich zjadać zależy przede wszystkim od zapotrzebowania kalorycznego (w Internecie są dostępne kalkulatory, któe je wyliczą). Najważniejsze jest aby dieta była różnorodna. Owoce suszone zawierajądość sporą ilośc cukru - dlatego trzeba uważać na przyjmowaną ich ilość, ale z drugiej strony są świtnym źródłem wapnia, żelaza, potasu czy innych pierwiastków. Garść różnego mieszanki suszonych owoców i garść mieszanki orzechów dziennie z pewnością nie zaszkodzą a wręcz wyjdą na zdrowie.

Serdecznie pozdrawiam,
Justyna Luty
Dietetyk kliniczny
[url=http://www.justynaluty.pl/]http://www.justynaluty.pl/[/url]

Witam Pana,

wszystko zależy od Pana zapotrzebowania energetycznego. Nie mniej jednak proszę nie zjadać dużych ilości orzechów brazylijskich ze względu na spora zawartość selenu. Owoce suszone proszę wybierać niedosładzane, jak najbardziej naturalne, nie powlekane i niekandyzowane. Może Pan dodawać je np do drugiego śniadania ale z ilością tez proszę uważac ze względu na występujące w nich cukry proste. Należy pamiętac aby dieta była zróżnicowana.

Zachecam tez do przeczytania artykułu na temat orzechów: http://joanna-wasiluk.jejswiat.pl/16059,rozne-rodzaje-orzechow

W razie dodatkowych pytań zapraszam na konsultację lub zachęcam do kontaktu:
tel. 506225670 lub joanna.wasiluk@o2.pl
Pozdrawiam
Mgr Joanna Wasiluk
Dietetyk

Garstka orzechów jest w porządku, w przypadku orzechów brazylijskich 2-3 szt są zalecane z uwagi na zawartość selenu, ta ilość pokrywa normę/dzień. Zamiast owoców suszonych warto na to miejsce włączyć owoce świeże: więcej błonnika pokarmowego, więcej wit. C