Infekcje po usuwaniu zepsutego zęba

Miałam usuwany ząb, który był dosyć zepsuty. Wszystko przebiegło dobrze tyle, ze jest już trzy dni po zabiegu, a mam lekko opuchnięty policzek i jest, co prawda o średniej sile, ból promieniujący do oka i ucha. Rana wygląda dobrze, ale również powiększyły mi się węzły chłonne ze strony, której zabieg był robiony. Obawiam się infekcji, a niestety finanse nie pozwolą mi na leczenie u drogiego dentysty, który zabieg wykonywał. (wyrwanie zęba kosztowało 180 zł)

Stan, o którym Pani wspomina może być naturalną reakcją organizmu na usunięcie,względnie jest to proces,który rozpoczął się jeszcze przed zabiegiem i usunięcie zęba niczego tu nie zmienia.Należy wdrożyć leczenie farmakologiczne - jeżeli nie ma możliwości kontaktu z lekarzem wykonującym zabieg proszę umówić się w gabinecie NFZ.

Witam serdecznie,
Opisywane dolegliwości mogą być albo naturalną reakcją na gojenie po usunięciu zęba albo narastającym stanem zapalnym w tej okolicy. Wszystko zależy od tego, czy nasilenie bólu i obrzęku się obecnie zwiększa czy zmniejsza. Jeśli ból się nasila, należy jak najszybciej udać się do lekarza w celu przepisania antybiotyku i skontrolowania tego miejsca. Zawsze najlepiej skontrolować to miejsce u lekarza, u którego był wykonywany zabieg. Kontrola po zabiegu ani przepisanie antybiotyku nie powinny być odpłatne, szczególnie jeśli płaciła pani za usunięcie tego zęba.

Dzień dobry. W wielu gabinetach sprawdzenie rany po ekstrakcji nic nie kosztuje. Proszę się o to dowiedzieć na recepcji. Jeżeli rana będzie się źle goiła, można gojenie wspomóc antybiotykiem, na przykład augmentinem, który przepisze inny lekarz. Serdecznie pozdrawiam Urszula Jarosz