Insulinooporność przy chorobie Hashimoto

Od ładnych paru lat choruję na Hashimoto, ciągle stopniowo mi tarczyca zanika mimo leczenia, ale ostatnio nie mogę dojść do siebie. Mimo dobrych wyników ciągle czuję się śpiąca, zmęczona, osłabiona, bardzo często jestem głodna, do tego stopnia, że mam ochotę zemdleć i przez to cała mokra jestem. Czytałam, że przy chorobie Hashimoto często dochodzi do insulinooporności. Do lekarza nie jest łatwo się dostać, zatem zrobiłam sobie badania - krzywą cukrową - i oto moje wyniki: na czczo 81,46 mg/dl, po 75 g glukozy po 1 h 95,30, po 2 h 80,40. Proszę mi powiedzieć, czy mogę podejrzewać, że u mnie występuje owa insulinooporność? Za odpowiedź dziękuję z góry.
ponad rok temu

Witam!

Wynik wykonanego przez Panią testu obciążenia 75 g glukozy jest prawidłowy i nie wskazuje na występowanie zaburzeń gospodarki węglowodanowej.

Insulinooporność to innymi słowy oporność tkanek organizmu na działanie insuliny. Mimo że stężenie tego hormonu we krwi jest prawidłowe lub nawet podwyższone, to i tak nie jest on w stanie spełniać swej funkcji. Glukoza nie jest transportowana do komórek organizmu, gdzie mogłaby być wykorzystywana, przez co jej stężenie we krwi jest wysokie. Zjawisko insulinooporności dotyczy więc cukrzyków, do których Pani (jako osoba, u której cukrzyca nie została nigdy rozpoznana) się nie zalicza.

Osłabienie i inne objawy, które Pani opisuje, wiązać się mogą z chorobą Hashimoto, mogą też świadczyć o innych zaburzeniach  gospodarki hormonalnej, które czasem pojawiają się u osób cierpiących na Pani chorobę. Należy zgłosić się do lekarza, który po zbadaniu Pani i analizie wywiadu będzie mógł zdiagnozować przyczynę dolegliwości.

Pozdrawiam.