Intensywne krwawienie podczas zażywania tabletek antykoncepcyjnych

Witam! Zaczęłam brać Qlairę. Na 9 tabletce zaczęłam plamić, potem krwawić jak w okres i do tego skrzepy. Tabletki odstawiłam gdy wzięłam 14 z blistera, było to w sobotę. Od niedzieli krwawię bardzo mocno żywą krwią, czasem ze skrzepami. Dziś jest wtorek i nasiliło się wszystko, do tego mam gorączkę pomiędzy 37 a 37,5, ból brzucha, osłabienie. Podpaski zmieniam co 3 h. Czy to normalne po odstawieniu tabletek? Udać się do lekarza czy odczekać kilka dni? Proszę o poradę. Dziękuję.

Lek. Aneta Zwierzchowska

Witam! Każda kobieta indywidualnie reaguje na różne tabletki antykoncepcyjne. Krwawienia i plamienia są normalną reakcją organizmu podczas przyjmowania pierwszych kilka opakowań tabletek. Zwykle ustępują one po wybraniu kilku blistrów. Jeśli tak się nie dzieje, to konieczna jest zmiana preparatu na inny lud odstawienie antykoncepcji hormonalnej. Pani nieco się pospieszyła z odstawieniem tabletek, choć rozumiem, że było to spowodowane strachem związanym z intensywnym krwawieniem. Krwawienie po odstawieniu jest również normalne, wystąpiłoby też pod koniec opakowania, podczas przyjmowania tabletek "placebo". Proszę poczekać jeszcze kilka dni. Jeśli krwawienie nie będzie miało tendencji do ustępowania (nie sądzę, by tak było), to proszę udać się do lekarza ginekologa. Jeśli ustąpi, może Pani w dowolnym terminie również udać się do ginekologa, by ten pomógł Pani dobrać inny środek. Pozdrawiam serdecznie!